USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

AK Parti Milletvekili Şahin Bir hayali gerçeğe dönüştürdük!

Gaziantep tarımının önemli merkezlerinden olan Barak Ovası'na Fırat nehri sularının getirilmesi için Hancağız Barajı'na kurulan 5 MW'lik Güneş Enerji Santrali kurulmuştu. GES Projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte Barak Ovası, suya kavuştu. TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Barak Ovası'nın GES ile sulanmaya başlandığını söyledi.

AK Parti Milletvekili Şahin Bir hayali gerçeğe dönüştürdük!
17-09-2022 15:18
17-09-2022 15:31
Google News

Türkiye'nin en büyük tarımsal merkezlerinden olan Gaziantep'te, yıllardır kuru tarım yapılıyordu. Sulu tarım arazilerinin yetersiz kaldığı kentte, Barak Ovası'na Fırat suyunun getirilmesi İKA ve Gaziantep Valiliği işbirliğinde 5 MW'lik GES yapılması için çalışma yapılmıştı.

Hancağız Barajı yakınlarına inşa edilen GES ile birlikte Barak Ovası'nda 30 bin dekar alan sulanıyor.

HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, ''Bir hayali gerçeğe dönüştürdük'' dedi.

Barak Ovası'nı GES ile sulamaya başladıklarını söyleyen Milletvekili Şahin, ''Hancağız Barajı 5 MW'lık Güneş Enerjisi Santralimizin (GES) devreye alınmasıyla birlikte Barak'ın münbit ve bereketli toprakları güneş enerjisi ile en ucuz ve en uygun şartlarda suya kavuştu. Bölgede 14 köyümüzde (Günaltı, Güzelköy, Hancağız, Yolçatı, Bozalioğlu, Belkıs (Kavunlu), Turnalı, Dutlu, Bağlıca, Hazımoğlu, Nahırtepe, Mağaracık, Samandöken, Kale), yaklaşık 900 çiftçimizin 30 bin dekar alanı sulanı artık GES ile sulanıyor.
Projemizde emeği geçen herkese Baraklı çiftçilerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Barak Ovası'na hayırlı olsun, bereket ve hayırlar getirsin'' ifadelerini kullandı. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
En Başarılı Belediyemiz Hangisi?
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler