USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Ak Parti Milletvekili Şahin, Arjantin'e gitti

TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, PARLATINO Delegasyon Başkanı sıfatıyla beraberindeki heyet ile birlikte Arjantin’e gitti. Arjantin’de çeşitli temaslarda bulunan Milletvekili Şahin, Arjantin-Türkiye ilişkilerinin hak ettiği düzleme oturması için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Ak Parti Milletvekili Şahin, Arjantin'e gitti
22-09-2022 20:42
22-09-2022 20:57
Google News

TBMM İdare Amiri ve  Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, PARLATINO Delegasyon Başkanı sıfatıyla beraberindeki heyet ile birlikte Arjantin’e gitti. Arjantin’de temaslarda bulunan Milletvekili Şahin ve delegasyon heyeti,  Parlatino Başkanı Senadora Silvia Giacoppo ve Arjantin Parlamentosu üyeleri ile bir toplantıda bir araya geldi.

TÜRKİYE-ARJANTİN İLİŞKİLERİ ELE ALINDI


Toplantı sonrası sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Milletvekili Şahin, ‘’ Parlatino Başkanı Sayın Senadora Silvia Giacoppo ile gerçekleşen ikili görüşmelerimizin ardından Arjantin Parlamentosunun 12 senatörü ve ve 8 milletvekili ile ortak bir toplantı yaparak Türkiye- Latin Amerika ve Türkiye-Arjantin ilişkilerimi ele aldık. Arjantin Parlamentosunda gerçekleşen ve Senato ve Temsilciler meclisi üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantımızda Arjantin-Türkiye ilişkilerinin diaspora tarafından adeta rehin alındığının ve ilişkilerimizin bu gölgeyi hak etmediğinin altını çizdik. Diasporanın; Ermenistan gerçeklerinden çok uzak olduğunu, Ermeni halkını temsil ermediğini ve 1915 olayları ile Ermeni meselesini bir varlık sebebi haline getirdiğinin altını çizerek Türkiye-Ermenistan açılımı ve normalleşme seyrine giren ilişkilerimizi anlattık. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2005 yılında Ermenistan ve 3. Taraflara 1915 olaylarının bağımsız tarihçiler ve bilim adamları tarafından araştırılması için arşivlerini açarak Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını teklif ettiğini ve kendi arşivlerimizi tarihçilere açtığımızı dile getirdik.

Ancak Ortak Tarih Komisyonu ve Arşivlerin açılması teklifimize ne Ermenistan ne de bu konuyu istismar eden taraflarca olumlu yanıt verilmediğini 1. Dünya savaşı ikliminde yaşanmış kimi ortak acılara konjonktürel yaklaşılması, siyasi malzeme ve istismar aracı yapılmaması ve Tarihsel konuların bağımsız tarihçiler ve bilim adamlarınca araştırılmasının ve açıklığa kavuşturulmasının gerektiğinin altını çizdik. Hava sahasının açılması ve ticari ilişkilerin başlamasıyla Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde normalleşme seyrinin pozitif yönde sürdüğünü anlattık.

Arjantin-Türkiye ilişkilerinin hak ettiği düzleme oturması için Arjantin’in Türkiye’ye kendi gözleri ile bakması, kendi kulakları ile dinlemesi ve kendi kalbiyle anlaması gerektiğini dile getirdik’’ ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
En Başarılı Belediyemiz Hangisi?
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler