USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Yerli ve milli haberleşme cihazı Hayata geçiriliyor. Projede Gaziantep’ten kim var?..

Türk Dünyası İş Konseyi Başkanı, stratejik öneme sahip olan yerli ve milli haberleşme cihazı için beklenen haberi verdi. Cihazın hayata geçirilmesi için start verildiği belirtildi.

Yerli ve milli haberleşme cihazı Hayata geçiriliyor. Projede Gaziantep’ten kim var?..
22-02-2024 20:48
22-02-2024 20:53
Google News

Türkiye, millilik ve yerlilik payını artırmayı sürdürüyor.

Kendi arabasını, uydusunu ve savunma araçlarını üreten, ilk yolcularını da uzaya gönderen bir ülke konumunda olan Türkiye, Bu kapsamda, yine yerli ve milli bir proje olan haberleşme cihazı üzerinde de duruyor.

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) İş Konseyi Başkanı Aydın Erkoç, Başkanvekili Niyazi Berktaş ve Yönetim Kurulu üyelerinden Gaziantepli Erdem Tekekom A.Ş. ve Supercell Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. sahibi Erkan Erdem, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ı makamında ziyaret etti.

Hayata geçiriliyor

Ziyarette, Konsey olarak yürütülen çalışmalar istişare edilirken, büyük bir öneme sahip olan haberleşme cihazının üretilmesi de ele alındı.

Beklenen gelişme ise açıklandı ve haberleşme cihazının hayata geçirilmesi için start verildiği belirtildi.

Teknolojilerin millileştirilmesi stratejik önem taşıyor

Toplantıda, Türkiye’nin dünya arenasındaki ekonomik gücünü artırmayı, Türk dünyası ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri ile ekonomik işbirliğini ve dış ticaret hacmini geliştirmeyi görev bildiklerini ve bu yolda milli güvenliği öncelediklerini ifade eden Aydın Erkoç, Konsey olarak projelendirdikleri yerli ve milli haberleşme cihazı hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan’a bilgi verdi.

Dünyada savaşların artık teknolojiler üzerinden gerçekleştiğini, bu sebeple teknolojilerin de millileştirilmesinin stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti.

"Rusya-Ukrayna savaşında starlink uydularının rolünü izledik"

Erkoç söz konusu cihazı geliştirmeye başladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Teknolojinin büyük bir hızla değiştiği dünyada 5G, 6G ile beraber uydu işinin nereye evirileceğini kestirebilmek çok kolay değil. Gelişen teknolojinin getirileri olduğu gibi özellikle milli güvenlik konusunda ne gibi tehditler oluşturacağı da belli değil. 60 ülkede faaliyet gösterdiği belirtilen starlink uydularına baktığımızda bu ülkelerin çoğunun Afrika ülkeleri olduğunu görüyoruz. Gelişmiş ülkeler, kendi milli çıkarlarını önceleyen ülkeler, bu tür yapılara mesafeli yaklaşıyor. Siber güvenliğin önemini ilk sıraya koyuyor. Yakın zamanda Rusya Ukrayna savaşında da starlink uydularının rolünü tüm dünya ile birlikte izledik.

"Türkiye olarak bilgi birikimi, insan kaynağı ve teknolojiye sahibiz"

Öncelikle dünyada jeopolitik riskler söz konusu olduğunda starlink uyduları bölgedeki uyduları hizmete açıp kapatabiliyor, ihtiyaç olan yerlerde hizmet sağlayıcıları kapatabiliyor. Bu konu, milli güvenliğimiz için stratejik öneme sahip… Biz Türkiye olarak, ortaya çıkabilecek risk ve tehditleri bertaraf edebilecek bilgi birikimi, insan kaynağı ve teknolojiye sahibiz. Ülkemizin dünya arenasında üst sıralarda yer alması için çalışırken milli güvenliğimizi de koruyacak tedbirleri almak gerektiği bilinciyle bu projeye başladık. Yerli ve milli aracımız TOGG’dan sonra böyle bir projeyi hayata geçirmenin ülkemiz için önemli bir adım olduğunu düşünüyor ve bununla gurur duyuyoruz.”

"Sistemin başkalarına bırakılmasını tehlikeli buluyoruz"

Bu doğrultuda çalışmalara hız verdiklerini ifade eden Erkoç, “Kendi uydularımızı kullanmamız gerek. Uydu haberleşme sisteminin başkalarına bırakılmasını tehlikeli buluyoruz. Projemize dost ve kardeş ülkeleri de dahil edebiliriz. Düşük yörünge hizmet sunumunu hep beraber yapabiliriz. Bu uzak ve yapılamayacak bir teknoloji değil. Aynı TOGG’da başardığımız gibi bunu da başaracağız.” dedi.

'Milli mesele olan çalışmaları yakından takip edeceğiz'

Bakan Yardımcısı Sayan ise Bakanlık olarak çalışmaları desteklediklerini belirtti. Sayan, en yakın zamanda konseyi ziyaret edeceğini söyleyerek milli bir mesele olan bu çalışmaları yakından takip edeceklerini ifade etti.

- Erdem, projemin bir parçası olmak gurur verici 

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) İş Konseyi üyesi ve Erdem Telekom Hizmetleri A.ŞSupercell Bilişim Hizmetleri Ltd.Şti Yönetim Kurulu Başkanı Gaziantepli başarılı iş insanı Erkan Erdem, ülkemizin yerleşik ve millilik alanlında kendi haberleşme cihazını hayata geçirmek atılan tarihi adımın atıldığını böyle bir projenin parçası olmaktan büyük bir gurur duyduğunu söyledi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
En Başarılı Belediyemiz Hangisi?
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3184+49
2Fenerbahçe3182+56
3Trabzonspor3152+13
4Beşiktaş3147+4
5Kasımpaşa31460
6Çaykur Rizespor3145-7
7Başakşehir FK3143+3
8Antalyaspor3142+2
9Alanyaspor3142-1
10Sivasspor3141-6
11Adana Demirspor3139+5
12Samsunspor3137-6
13Kayserispor3136-9
14MKE Ankaragücü3134-3
15Hatayspor3133-5
16Konyaspor3133-13
17Gaziantep FK3131-13
18Fatih Karagümrük3130-5
19Pendikspor3130-27
20İstanbulspor3113-37
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler